HATAY’IN ÖNEMLİ KUŞ CENNETİ TEHDİT ALTINDA

HATAY’IN ÖNEMLİ KUŞ CENNETİ TEHDİT ALTINDA
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.05.2024
24
A+
A-

Samandağ Belediyesi, Milleyha Kuş Cenneti’ni koruma adına harekete geçti. Avcılık ve moloz dökümü tehditlerine karşı eylem planı hazırlandı. Başkan Yardımcısı Görür liderliğindeki ekip, çevre temizliği ve güvenlik önlemleriyle kuşların yaşam alanlarını korumayı hedefliyor.

Samandağ Belediyesi, Hatay’ın önemli doğal varlıklarından biri olan Milleyha Kuş Cenneti’ni koruma altına almak için harekete geçti. Uzun yıllardır kuşların yaşam alanı olan bu cennet, bilinçsiz moloz dökümü ve avcılık gibi tehditlerle karşı karşıya kalmıştı. Belediye Başkanı Emrah Karaçay liderliğindeki yönetim, konunun uzmanları ve kuş gözlemcileri ile bir araya gelerek kapsamlı bir eylem planı hazırladı.

Bugün sabah saatlerinde gerçekleşen inceleme turunda Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcılarından Hasan Fehmi Görür, “Yuvaproject” temsilcisi Gizem Cabaroğulları ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, Milleyha Sulak Alanı’nda detaylı bir inceleme gerçekleştirdi. Görür, yaptığı açıklamada önceliklerinin, bölgede bilinçsizce dökülen moloz ve çöpleri temizlemek olduğunu vurguladı. Ayrıca, avcılığın önüne geçmek için doğa dostu gözlem kuleleri kurarak 24 saat boyunca güvenlik önlemi alacaklarını belirtti.

Hasan Fehmi Görür, kriz yaratan sorunların çözümünden sonra leylek ve diğer kuş türlerinin yaşam alanlarını korumak için ekolojik sistemlere uyumlu direk ve yuvaların yapılacağını dile getirdi. Gelecek süreçte Milleyha’nın, bölge halkı ve turizm açısından önemli bir doğal tabiat parkı haline geleceğini vurgulayan Görür, bu adımların cennetin korunması ve canlı yaşamının devam etmesi adına atıldığını belirtti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.