Hibe Destek Programı Başvurularının Red Kararı Tartışma Yarattı.

Isveç Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından başlatılan “Türkiye’de Deprem Sonrası Erken Toparlanma Programı,” depremzedelerin yeniden iş dünyasına katılmalarına destek olmayı amaçlıyor. Ancak Hatay iline tahsis edilen 1 milyon dolarlık bütçenin bazı başvuruları reddetmesi, şaşkınlık yaratmış durumda. Özellikle, programın kadın girişimcileri destekleme amacı taşıdığı ve %30 kadın kontenjanı uyguladığı göz önünde bulundurulduğunda, bu destekten yoksun kalan başvuru sahipleri arasında iş yerlerinin yıkıldığı ve programın şartlarına uyanların bulunduğu bilgileri geliyor. İş dünyası temsilcileri, bu başvuruların neden reddedildiğini ve kimlerin bu desteği aldığını öğrenmek için şeffaf bir açıklama bekliyorlar

Hibe Destek Programı Başvurularının Red Kararı Tartışma Yarattı.
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.11.2023
20
A+
A-

Isveç Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından başlatılan “Türkiye’de Deprem Sonrası Erken Toparlanma Programı,” depremzedelerin yeniden iş dünyasına katılmalarına destek olmayı amaçlıyor. Ancak Hatay iline tahsis edilen 1 milyon dolarlık bütçenin bazı başvuruları reddetmesi, şaşkınlık yaratmış durumda.

Program, iş yerini kaybedenler ve kadın girişimcileri desteklemeyi hedefliyor ve belirli koşulların yerine getirilmesi halinde bu destekten yararlanmak mümkün. Fakat yapılan araştırmalar, iş yeri tamamen yıkılmış olan ve aralarında %30 kadın kontenjanı içerisinde yer alan ve programın şartlarına uyan girişimcilerin başvurularının neden reddedildiğini gündeme getiriyor.

Bu gelişmelerin ardından iş dünyası temsilcileri, başvuruların reddedilmesinin ardındaki nedenleri öğrenmek istiyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’den (HESOB), bu konuda şeffaf bir açıklama yapılması isteniyor.

%30 Kadın girişimci kotası uygulanacak olup, iş yerini kaybeden, kendisi / işçisi ampüte olmuş işverenler, kadın işçi çalıştıran işverenlerin hibe yönünden artı puan olarak değerlendirileceği belirtilerek kriterlerden birine sahip olanların desteklenmesi amacı taşıyan bu programın başvurularının neden reddedildiği ve kimlerin bu desteğe layık görüldüğü konusundaki belirsizlik, Hatay ilinde iş dünyasında şüphe ve soru işaretlerinin artmasına yol açtı.

Girişimciler ve iş dünyası, bu soruların yanıtlarını bekliyor. Programın geleceği ve hangi girişimcilerin bu destekten yararlandığı konusunda şeffaf bir açıklama yapılması İsteniyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.